Bezdech
u noworodka
i niemowlaka
Bezdech u noworodka - czym jest?
Bezdech u noworodka i niemowlaka. Czym jest? Jakie są przyczyny? Jak często występuje? Jak kontrolować oddech?
Bezdechem (ang. apnea) nazywamy zatrzymanie oddechu u noworodka, które trwa co najmniej 20 sekund lub mniej, ale z towarzyszącymi dodatkowymi objawami, tj. znacznym zwolnieniem czynności serca (<100/min) lub zmniejszeniem utlenowania krwi. Częstość i nasilenie bezdechów u noworodków ściśle związana jest z dojrzałością dziecka – najczęściej bezdechy występują u bardzo niedojrzałych noworodków urodzonych przedwcześnie, u tych dzieci mają też one największe nasilenie. Warto jednak zauważyć, że krótkie przerwy w oddychaniu (trwające 5–10 s) są zjawiskiem bardzo częstym u noworodków.
Bezdech niemowlęcy oznacza stan, w którym dziecko przestaje oddychać i może to w konsekwencji prowadzić do zagrożenia jego zdrowia i życia. Bezdech u noworodka trwający dłużej niż 21 sekund może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i poważnych konsekwencji.
Więcej o bezdechach u noworodków i niemowląt dowiesz się w artykułach poniżej:
1. Bezdech u noworodka czy jest się czym martwić ? Przeczytaj >
2. Bezdech u noworodka . Przeczytaj >
3. Bezdech u noworodka i niemowlaka. Przeczytaj >
Bezdech u niemowlaka - jak postępować?
Warto wiedzieć, że bezdech występuje nie tylko we śnie. Bezdech u noworodka może występować również podczas silnego płaczu. Dziecko płacze tak intensywnie, że zaczyna brakować mu tchu – zwykle jednak po chwili zaczyna znowu płakać i „odzyskuje oddech”.
Bardzo niebezpieczny jest bezdech występujący podczas snu lub gdy niemowlę spokojnie leży w łóżeczku. Rodzice mogą bowiem nie zauważyć braku oddechu, myśląc, że dziecko śpi lub grzecznie leży.
Monitor oddechu - każdy oddech pod kontrolą
Monitor oddechu dla niemowląt to urządzenie przeznaczone do kontrolowania oddechu w pierwszym roku życia dzieci zdrowych. Stale kontroluje ruchy oddechowe dziecka i zaalarmuje rodziców, kiedy oddech nie zostanie wykryty przez 20 sekund. Monitor daje szanse na podjęcie działań, które mogą uratować życie.